1. MUUSIKAPSÜHHOLOOGIA
Enamik meist kasutab muusikat igapäevaselt selleks, et oma emotsioone reguleerida. Muusika abil saab kasvatada näiteks positiivseid emotsioone, maandada ärevust jne. Ometi ei analüüsi me alati seda, millises olukorras millist muusikat kuulame ning miks seda teema.
Rääkides muusikast ja emotsioonidest, on tähtis eristada, millist emotsiooni muusika kannab, mida me sealt ära tunneme ja seda, kas see emotsioon ka meis endis muusikat kuulates tekib. Uuringud näitavad, et inimesed suudavad üsna kiiresti ja hästi tuvastada emotsioone, mida muusika peaks väljendada, aga see ei pruugi üldse kokku langeda emotsiooniga, mida nad ise sel hetkel tunned, sest meie reakstioone mõjutavad muusikaga seotud isiklikud mälestused, mis on kõigil erinevad.
Palun jälgi järgmise nädala jooksul oma igapäevast muusikakasutust ja kirjuta üles kõik olukorrad, kus kasutasid muusikat tabelis toodud eesmärkidel (tabeli leiad siit) – näiteks lõõgastumiseks, hea tuju säilitamiseks, nostalgilistel eesmärkidel jne. Võid kirjutada ühe põhjuse taha mitmeid juhtumeid või jätta mõned read tühjaks, kui selliseid olukordi nädala jooksul ei juhtunud. Vajadusel täienda tabelit uute olukordadega, kus muusika just sind aitas.
Tutvustage soovi korral sõpradele või klassikaaslastele täidetud tabeleid ning võrrelge neis nimetatud muusikat/laule.
- Kas leiate sarnaste emotsioonide puhul muusikas sarnasusi ja erinevusi (mažoor/minoor, tempo, sõnad ja nende keel jne)?
- Kas rohkem on sarnasusi või erinevusi?
- Kas suudate teha nende laulude alusel oma klassi “hea tuju playlist‘i”, “kurva playlist‘i” jne?